skip to main content

User avatarnull Account

Logout

2020 Alice ISD Junior Olympics results

By Pedro Garcia

SOFTBALL THROW

Fifth grade girls: 1 – Nerissa Gonzalez, Mem.; 2 – Dalisa Luera, Mem.; 3 – Koko Mosevias, Dub.; 4 – Carolina Garcia, Dub.; 5 – Tara Cude, Dub.; 6 – Amaris Jiminian, Dub.

Fifth grade boys: 1 – Armando Perez, Dub.; 2 – Ismael Escobar, Mem.; 3 – Juan Villarreal, Mem.; 4, Markus Cantu, Dub.; 5 - Raymond Quintana, Mem.; 6 – Adam Barrientes, Dub.

Sixth grade girls: 1 – Mariana Molina, Mem.; 2 – Olivia Garza, Mem.; 3 – Lyric Pruneda, Mem.; 4 – Jessele Garcia, Mem.; 5 – Natalie Escobedo, Dub.; 6 – Ava Saenz, Dub.

Sixth grade boys: 1 – Frank Garcia, Dub.; 2 – Victor Carriaga, Dub.; 3. Ryan Ramirez, Mem.; 4 – DeMarcus Charles, Dub.; 5 – Abraham Trevino, Mem.; 6 – Landen Brunston, Dub.

LONG JUMP

Fifth grade girls: 1 – Tiffany Placencio, Dub.; 2 – Danielle Perez, Dub.; 3 – Layla Martinez, Mem.; 4 – Alyssa Arellano, Mem.; 5 – Kaitlyn Adams, Mem.; 6, Madeline East, Dub.

Fifth grade boys: 1 – Nathan Contreras, Dub.; 2 –  Gabriel Buentello, Mem.; 3 – Andres Jiminian, Dub.; 4 – Dominic Gaitan. Mem.; 5 – Jonthan Carrillo, Mem.; 6 – Noah Garcia, Dub.

Sixth grade girls: 1 – Alyssa Rodas, Mem.; 2 – Alizayah Martinez, Mem.; 3 – Jenesis Gonzalez, Dub.; 4 – Emily Solano, Mem.; 5 – Tonya Rios, Dub.; 6 – Alyssa Gonzalez, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Jerimiah Benavides, Dub.; 2 – Frank Urrutia, Mem.; 3 – Wesley McIntyre, Dub.; 4 – Eric Espinoza, Mem.; 5 – Esteban Garcia, Dub.; 6 – Alonzo Gonzalez, Mem.

50-METER SACK RACE

Fifth grade girls: 1 - June McCarty/Elizabeth Soto, Mem.; 2 – Avah Sandoval/Miley Paiz, Dub.; 3 – Lillyanna Garcia/Marisela G. Garza. Mem.; 4, Ariana Pena/Alianna Sanchez, Dub.

Fifth grade boys: 1 – Victor Ramirez/Aden Soliz, Dub.; 2 – Ethan Garcia/Isaiah Rubio, Dub.; 3 – Brandon Salaiz/Issac Gonzalez, Mem.; 4 – Roberto Gonzalez/Austin Kubala, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Larissa Cano/Annalee Trevino, Dub.; 2, Savanna Cuellar/Gabrielle Wright, Dub.; 3 – Alaynah Salazar/Elizabeth Castillo, Mem.; 4 – Hailey Flores/Nyli Resendez, Mem.

Sixth grade boys: 1 – Bobby Galindo/Jason Molina, Mem.; 2 – Rya Salaiz/Andres Saenz, Mem.; 3 – Jacob Arellano/Gabriel Pacheco, Mem.; 4 – Joey Chapa/Arnoldo Manrique, Dub.

50-METER DASH

Fifth grade girls: 1 – Amberly Rivera, Mem.; 2, Alayla Romero, Dub.; 3 – Jazmine Hinojosa, Dub.; 4 – Nevaeh Morin, Mem.; 5, Elyana Mata, Dub.; 6 – Morgan Cisneros, Mem.

Fifth grade boys: 1 – Ryder Salaiz, Dub.; 2 – Jose M. Trevino, Dub.; 3 – Gavyn Cantu, Dub.; 4 – Maddox Carrillo, Dub.; 5 – Lazaro Arrellano, Mem.; 6, Joshua Munoz, Mem.

Sixth grade boys: 1 – Nicolas Cadena, Dub.; 2 – Gage Ferrell, Dub.; 3 – Aden Tunchez, Dub.; 4 – Aiden Perez, Mem.; 5 – Dylan Rivera, Mem.; 6 – Alex Diaz, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Zeymeri Zepeda, Mem.; 2 – Kay Buentello, Mem.; 3 – Krista Garza, Dub.; 4 – Avery Ortiz, Dub.; 5 – Mikayla Aldama, Dub.; 6 – Aubrey Aguilar, Mem.

75-METER DASH

Fifth grade girls: 1 – Aniya Taylor, Dub.; 2 - Alyze Delapaz, Mem.; 3 – Keria Salinas, Dub.; 4 - Audrina Rodriguez, Dub.; 5 – Crystina Maine, Mem.; 6, Alexis Salinas, Mem.

Fifth grade boys: 1 – Joziah Sepulveda, Mem.; 2 – Jose Rubio, Mem.; 3 – Marcus Gutierrez, Dub.; 4 – Brandon Morale, Dub.; 5 – Abraham Perez, Dub.; 6 – Javier Sanchez, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Reina Rodriguez, Mem.; 2 – Sophia Cortez, Mem.; 3 – Katelyn Ballesteros, Mem.; 4 – Aubrey Salas, Dub.; 5 – Alizayah Martinez, Mem.; 6 – Tiara Paiz, Dub.

Sixth grade boys: 1 – Jose Ramirez, Mem.; 2 – Evan Longoria, Dub.; 3 – Lucian Cruz, Dub.; 4 – Landon Brunston, Dub.; 5 – Eric Espinoza, Mem.; 6 – Alonzo Gonzalez, Mem.

100-METER DASH

Fifth grade girls: 1 - Amberly Rivera, Mem.; 2 – Tiffany Placencio, Dub.; 3 – Nevaeh Villagran, Mem.; 4 – Layla Martinez, Mem.; 5 – Aubrie Mata, Dub.; 6 – Deandra Villagran, Dub.

Fifth grade boys: 1 – Ryder Salaiz, Dub.; 2 – Jessie Salazar, Dub.; 3 – Deshaun Davis, Dub.; 4 – Joel Rios, Mem.; 5 – Javier Gonzalez, Mem.; 6 – Lazaro Arellano, Mem.

Sixth grade girls: 1 - Olivia Garza, Mem.; 2 – Kay Buentello, Mem.; 3 – Mikayla Aldama, Dub.; 4 – Krista Garza, Dub.; 5 – Aubrey Aguilar, Mem.; 6 – Jenesis Gonzalez, Dub.

Sixth grade boys: 1 – Hayden Trejo, Dub.; 2 – Gage Ferrell, Dub.; 3 – Nicolas Cadena, Dub.; 4 – Marc Macias, Mem.; 5 – Keith Burgess, Mem.; 6, Auden Perez, Mem.

200-METER DASH

Fifth grade girls: 1 – Alyze De La Paz, Dub.; 2 – Alayla Romero, Mem.; 3 – Jazmine Hinojosa, Mem.; 4 – Kristen Heras, Dub.; 5 – Alexis Salinas, Dub.; 6 – Elyana Mata, Mem.

Fifth grade boys: 1 – Jose Rios, Mem.; 2 – Zachary Tryone, Dub.; 3 – Nathan Contreras, Dub.; 4, Isreal Banda, Mem.; 5, Collin Sanchez, Dub.; 6, Kale Pruneda, Dub.

Sixth grade girls: 1 – Katelyn Ballesteros, Dub.; 2 – Audrey Velasco, Mem,; 3 – Alyssa Rodas, Dub.; 4 – Reina Rodriguez, Dub.; 5 – Sereniti Hernandez, Mem.; 6 – Aubrey Salas, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Lucian Cruz, Dub.; 2 -  Jose Ramirez, Mem.; 3 – Evan Longoria, Dub.; 4 – Robert Guerrero, Mem.; 5 – Caleb Flores, Mem.; 6 – Jose Valencia, Dub.

400-METER DASH

Fifth grade girls: 1 – Aniya Taylor, Dub.; 2 – Kiera Salinas, Dub.; 3 – Alyssa Arellano, Mem.; 4 – Isabella Vasquez, Dub.; 5 – Dalisa Luera, Mem.; 6 – Serenity Garcia, Dub.

Fifth grade girls: 1 – Joziah Sepulveda, Mem.; 2 – Jessie Salazar, Dub.; 3 – Joel Rios, Mem.; 4 – Marcus Gutierrez, Dub.; 5 – Aiden Sandoval, Mem.; 6 – Oscar Lozano, Dub.

Sixth grade girls: 1 - Zeymeri Zepeda, Mem.; 2 – Kenli Atwood, Dub.; 3 – Alyssa Gonzalez, Mem.; 4 – Sophia Cortez, Mem.; 5 – Gabrielle Wright, Dub.; 6 – Briana Ramirez, Mem.

Sixth grade boys: 1 – Jerimiah Benavides, Dub.; 2 – Joseph Uribe, Dub.; 3 – Dante Harris, Mem.; 4 – Randall Torres, Dub.; 5 – Jose Gonzalez, Dub.; 6 – Joseph Gaza, Mem.

400-METER SHUTTLE RELAY

Fifth grade girls: 1 -  Kaitly Adams, Nerissa Gutierrez, Andrea Arellano, Velma Delgado, Mem.; 2 – Giovanna Espurvoa, Daniele Perez, Alexa Godines, Kloe Ramirez, Dub.

Fifth grade boys: 1 – Raul Olivarez, Javier Gonzalez, Brandon Salaiz, Gabriel Buentello, Mem.; 2 – Jose M. Trevino, Zachery Tyrone, Abdiel Salinas, Jose D. Contreras, Dub.

Sixth grade girls: 1 – Allison Carrillo, Mariana Molina, Emily Solano, Leandra Rodriguez, Mem.; 2, Jaylynn Hernandez, Ayleeen Guzman, Susie Monsevias, Avery Ortiz, Dub.

Sixth grade boys: 1 – Roel Beavides, Alexavier Ramirez, Adriano Ramos, Mac Macias, Mem.; 2 – Elijah Herrera, Emilio Bernal, Ricardo Castillo, Lucas Gomez, Dub.

400-METER SHUTTLE RELAY

Fifth grade girls: 1 – Aubrie Mata, Audrina Rodriguez, Deandra Villagran, Mirania Dominguez, Dub.; 2 – Morgan Cisneros, Evalynn Gonzalez, Aydney Garcia, Ava LaFuente, Mem.

Fifth grade boys: 1 – Jose D. Contreras, Samuel Ramirez, Deshaun Davis, Gavyn Cantu, Dub.; 2, Javier Sanchez, Joshua Munoz, Dominic Gaitan, Aiden Sandoval, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Jacklyn Amador, Alieah Liguez, Emily DelaRosa, Sierra Villagran, Mem.; 2 – Jayla Alonzo, Sariah Rodriguez, Tiara Paiz, Cecilia Lleverino-Perez, Dub.

Sixth grade boys: 1 – Esteban Garcia, Hayden Trejo, Troy Maldonado, DeMarcus Charles, Dub.; 2 – Caleb Flores, Joseph Gaza, Michael Espinoza, Frank Urrutia, Mem.

800-METER RELAY

Fifth grade girls: 1 – Madilynn Hernandez, Carolina Garcia, Alexa Godines, Ashley Jimenez, Dub.; 2 - Mercaides Almeida, Natalie Gonzalez, June McCarty, Andrea Arellano, Mem.

Fifth grade boys: 1 – Juan Correra, Jose Gael Garcia, Abdiel Salinas, Abraham Perez, Dub.; 2 – Luis Morin, Isreal Band, Brayden Rodriguez, Juan Perez, Arriaga, Mem.

Sixth grade girls: 1 – Audrey Velasco, Aubrey Velasco, Kenli Atwood, Audrina Torres, Dub.; 2, Calise Herrera, Alaynah Salazar, Sofia Arriaga, Leandra Rodriguez, Mem.

Sixth grade boys: 1 – Joaquin Mata Ornelas, Adrian Ramos, Alex Diaz, Robert Guerrero, Mem.; 2 – Joseph Urbine, Jose Gonzalez, Bobby Delgado, Randall Torres, Dub.


ADA Compliance Errors0

Alice Independent School District

2 COYOTE TRL

ALICE, TX 78332

"Our Kids, Our Future" Experience Excellence!

Notification of Non-Discrimination Alice ISD and its Career and Technical Education Program does not discriminate on the basis of age, race, religion, color, national origin, gender, or disability in its educational programs as required by Title IV of the Civil Rights Act of 1964, as amended; Title IX of the Educational Amendments of 1972; and section 504 of the Rehabilitation Act of 1973, as amended. For information about your rights or grievance procedures, contact the Title IX Coordinator, Anna Holmgreen at (361)664-0981, #2 Coyote Trail, Alice, Texas 78332 and/or the Section 504 Coordinator, Dr. Tracy Johnson at (361) 664-0981, #2 Coyote Trail, Alice, Texas 78332.
This website powered by SchoolBlocks